Uncomics
Marvel comics, комікси марвел, марвел комікси українською

Marvel

Marvel – історія компанії Марвел

Marvel Comics, американська медіа компанія, яка вважається однією з «двох» найбільших видавців у комікс індустрії. Компанія, Marvel Entertainment, є дочірньою компанією компанії Disney. Штаб-квартира знаходиться в Нью-Йорку. До пера Marvel Studios належить «Фантастична четвірка» (Fantastic Four), «Люди Ікс» (X-men), «Месники» (Avengers), «Вартові Галактики» (Guardians of the Galaxy), «Захисники» (Defenders), «Людина-павук» (Spider-Man), «Росомаха» (Wolfrain), «Залізна людина» (Iron-man), «Капітан Америка» (Captain America), «Тор» (Tor), «Халк» (Hulk), «Дедпул» (Deadpool), «Шибайголова» (Daredevil), «Каратель» (Punisher), «Доктор Стрендж» (Doctor Strange), «Чорна Пантера» (Black Panther), «Людина-мураха і Оса», «Капітан Марвел» (Captain Marvel), «Веном» (Venom), «Срібний серфер» (Silver Surfer), «Примарний вершник» (Ghost Rider) та інші.

Timely Comics – Початок історії Marvel Comics 1938-1950 рр.

Marvel Comics було засновано у 1939 році Мартіном Гудманом (Martin Goodman). Мартін скористався популярністю коміксів та створив Timely Comics. Першим комікс виданням стала Marvel Comics #1 (жовтень 1939 р.), На якій було представлено декілька супергероїв, в першу чергу Людина факел (Human Torch) і субмарин (Sub-Mariner).

Комікси марвел, marvel комікс, комікси на українській
Мартін Гудаман (Martin Goodman)

Золотий вік коміксів 1938-1950 рр.

Timely Comics у період золотого віку індустрії представила багато супергероїв, один з найголовніших — Капітан Америка (Captain America), який вперше з’явився в Captain America Comics #1 (березень 1941 р.). Перших супергероїв того періоду часто зображували як героїв, яки боролись з нацистами та японцями ще до того, як Сполучені Штати увійшли до Другої світової війни. Ранні історії Капітана Америки були простими оповіданнями, населеними химерними лиходіями, такими як Горбань (Hunchback), Чорна жаба (Black Toad) та Іван Грозний. Головним серед них був Червоний Череп (Red Skull) – непереможний нацист, чиє обличчя закривала червона маска, з вигляду нагадувала череп, і зображує всю ненависть та злобу душі.

 Captain America Comics #1, marvel комікс, комікси на українській
Captain America Comics #1 Martin Goodman, Joe Simon, Jack Kirby

Розповіді про пригоди Капітана Америки стали, одним з найбільш широко відомих коміксів Золотого століття. Людська ідентифікація аудиторії читачів з Капітаном Америкою була центральною у взаємодії. У першому номері було оголошено про створення фан-клубу «Sentinels of Liberty»; Молоді читачі могли приєднатися до клубу отримавши членський квиток і металевий значок. Клуб виявився настільки популярним, що розвиток клубу був припинений через нераціональне використання металу для металевих значків.

Sentinels of Liberty, marvel комікс, комікси на українській
«Sentinels of Liberty»

Atlas Comics – Срібний вік коміксів Marvel 1956-1970 рр.

У 1940-х рр. Супергерої вийшли з моди, Timely Comics скасувала останню з цих книг в цьому жанрі в 1950 році. У 1951 році Гудман створив власну дистриб’юторську компанію, а Timely Comics стала Atlas Magazines. Хоча був короткий експеримент з поверненням супергероїв, таких як Капітан Америка в 1953 році, випуск оповідань був в основному в інших жанрах, таких як гумор, вестерни, жахи, війна і наукова фантастика. У 1956 році компанія DC Comics започатковує так званий Срібний вік коміксів, коли в діло знову пішли супергерої. На початку 1960-х років Atlas змінив назву на Marvel Comics. Тоді настав час повернути капітана Америку. In Avengers #4 (1964 р.), було з’ясовано, що Стів Роджерс не помер, а знаходиться у водах Північної Атлантики. Новостворені «Месники» знаходять тіло Роджерса та відроджують його. Капітан Америка відразу ж приєднується до Месників і стає серед них лідером. Через рік після його відродження він закінчив власну арку в «Тривожні історії» (Tales of Suspense 1959-1968 рр.), яку він поділяв з Залізною Людиною (Iron Man).

In Avengers #4, marvel комікс, комікси на українській
«In Avengers #4» 1963 р. Jack Kirby
Tales of Suspense, marvel комікс, комікси на українській, Залізна людина
«Tales of Suspense» Larry D. Lieber

Загальний Всесвіт Марвел, був започаткований в 1961 році, коли Гудман відповів на висхідний інтерес до супергероїв, почавши співпрацю з письменником Стеном Лі та художником Джеком Кербі, щоб створили успішну арку Фантастичну Четвірку (Fantastic Four). З виходом «Fantastic Four #1» (листопад 1961 р.), читачі були введені в супергероїчний всесвіт, яка, тим не перегукувався з реальним світом. Лі та Кірбі намагалися зробити героїв коміксів більш оригінальними, дозволивши їм взаємодіяти один з одним в різних історіях, включаючи героїв, які часто воюють або сперечаються один з одним. Ця тенденція продовжувалася з іншими персонажами-супергероїв, впроваджених Marvel Comics на початку 1960-х років, включаючи «Людина-павук» (Spider-Man), «Халк» (Hulk) і «Люди-Ікс» (X-men). Стен Лі написав більшість історій для Марвел, а Джек Кірбі й Стів Дітко стали найвпливовішими художниками.

Fantastic Four #1, marvel комікс, комікси на українській, Фантастична четвірка комікси
«Fantastic Four #1» Stan Lee, Jack Kirby, Dick Ayers

Бронзовий вік коміксів Marvel 1970-1987 рр.

У 1967 році Джим Стеранко (James F. «Jim» Steranko) почав писати й малювати історії з участю агента Ніка Фюрі (Nicholas Joseph Fury) в книзі «Сержант Ф’юрі і його ревуча команда #1» (Sgt. Fury and his Howling Commandos #1 1963 р.). На творчість Стеранко вплинули фільми Джеймса Бонда. У 1975 році письменник Кріс Клермонт (Christopher S. “Chris” Claremont) і художник Джон Бірн (John Frederick Byrne) почали працювати над «The Uncanny X-Men». Ця пара доповнила серію такими героями, як «Росомаха» (Wolverine), та інші герої, які у скорому часі започаткували франшизу X-Men.

Nick Fury, marvel комікс, комікси на українській, Ник Фьюри
«Nicholas Joseph Fury» (Strange Tales #151 Jim Steranko)
The Uncanny X-Men, marvel комікс, комікси на українській
«The Uncanny X-Men» Стен Лі (Stan Lee)

Поява всесвіту Марвел українською

Більшість історій Marvel проходять у вигаданому всесвіті, що отримав назву Земля-616. Термін «Земля-616» вперше з’явився в сюжеті «Rough Justice» Алана Мура і Алана Девіса, опублікованому в липні 1983 року видавництвом Marvel UK в рамках антології коміксів про «Шибайголову» (Daredevil). Використовується термін для відділення «Капітан Британія» (Captain Britain) від інших членів Корпусу Капітана Британії, які живуть в різних всесвітах. Пізніше, позначення Земля-616 стало використовуватися в коміксах «Excalibur» американського видавництва Marvel Comics, в яких також з’явився сам Брайан Бреддок. Серія була написана Крісом Клермонт (Christopher S. “Chris” Claremont), творцем Капітана Британії, а проілюстрована художником Аланом Девісом (Alan Davis).

Captain Britain, marvel комікс, комікси на українській, Капитан Британия
«Captain Britain»

У 1985 році Марк Груенвальд (Mark Gruenwald) письменник, який 10 років створював історію Капітана Америки, вніс кілька помітних персонажів, таких як Кроссбоунс (Crossbones) та Diamondback. Груенвальд поклав великі зусилля, щоб створити злочинців, які були б специфічними для Капітана Америки, на відміну від загальних ворогів. 1 вересня 1987 року Грюнвальд став виконавчим редактором Marvel. У 1985 році виходить «Squadron Supreme» (1985–1996 рр.) письменника Ройя Томаса (Roy Thomas) та художника Джона Бушема (John Buscema).

Squadron Supreme, marvel комікс, комікси на українській
«Squadron Supreme»

У 1988 році Тодд Макфарлейн (Todd McFarlane) випускає «The Amazing Spider-Man». Через чотири роки Тодд Макфарлейн та ряд інших популярних художників, включаючи Джима Лі (Jim Lee), Еріка Ларсена (Erik Larsen) і Роба Ліфельда (Rob Liefeld), залишили Marvel, щоб перейти до конкурента Image Comics, компанії, яка дозволила творцям зберегти авторські права на своїх персонажів.

Протягом 1980-х і 90-х років компанія Марвел неодноразово змінювала керівників, в один момент навіть стала державною в 1991 році. Сумнівні управлінські рішення та загальний спад продажів коміксів привели до банкрутства Marvel Comics у 1996 році.

Протягом 1990-х і початку 2000-х років нова хвиля письменників та художників, у тому числі Брайана Майкла Бендіса (Brian Michael Bendis), який створив арки «Daredevil», «The Avengers» Джонатана Хікмана (Jonathan Hickman) який у той час розвиває «Fantastic Four» та «S.H.I.E.L.D.» і Еда Брубакера (Captain America), стали відомими своїми зрілими, а іноді новаційними поглядами на Marvel.

Всесвіт кінематографу Marvel

Початок 21 сторіччя ознаменувався випуском кінематографічного всесвіту Марвел, розширюючи свої кінематографічні пропозиції під банером Marvel Studios. У 2007 році Marvel почав публікувати цифрові комікси. У 2009 році компанія Walt Disney придбала материнську компанію Marvel Comics.

Протягом кількох десятиліть Marvel і DC були провідними компаніями у галузі. У 21-му столітті прибутки Марвел комікс все частіше отримувала з іграшок, відеоігор та інших товарів, а також фільмів. Ці фільми відрізнялися від попередніх зусиль з перекладу коміксів на великий екран, оскільки вони були створені в єдиному загальному світі. Цей амбітний план породжує величезні прибутки з фільму «Месники» (The Avengers 2012 р.), в якому фігурували «Iron Man», «Thor» і «Captain America» – три герої, які досягли успіху в окремих блокбастерах, і зібрали більше $ 1,5 млрд по всьому світу. Всесвіт Marvel Cinematic, перетворився на одну з найбільш прибуткових франшиз в історії кіно. Успіх кіновсесвіту Marvel породив хвилю телевізійних програм, починаючи з агентів «Щит» (S.H.I.E.L.D. 2013–) продовжуючи з «Шибайголова» (Daredevil  2015–2018 рр.), «Джесіка Джонс » (Jessica Jones 2015–), «Люк Кейдж» (Luke Cage 2016–2018 рр.).

Daredevil, Marvel Comics, серыали марвел, шибайголова, сорвиголова
«Daredevil»

У 2015 році угода між Disney та Sony принесла Spider-Man (який раніше знімався лише у фільмах Sony) у спільному всесвіті. Marvel Studios продовжував встановлювати рекорди з «Avengers», та окремими серіями пов’язаними з основним оповіданням про месників, такими як «Вартові Галактики» (Guardians of the Galaxy 2014 р.), Людина-мураха (Ant-Man 2015 р.), «Доктор Стрейндж» (Doctor Strange 2016 р.). До 2016 року більше десятка фільмів були випущені під лейблом Marvel Cinematic Universe, а сукупні світові надходження франшизи досягли 10 мільярдів доларів.

Avengers, Marvel comics, фільми марвел
«Avengers» Marvel Studios продовжував встановлювати рекорди з «Avengers», та окремими серіями пов’язаними з основним оповіданням про месників

Комікси Marvel Українською

Набагато менше оповідань Марвел комікс було перекладено на українську мову, та відміну від DC. Офіційним перекладом коміксів Марвел в Україні видавництво Fireclaw Ukraine.

  • Mесники. Том 1. Останній загін  (The Avengers 2018) Джейсон Аарон (Jason Aaron) – Нова ера для наймогутніших героїв Землі! Стів Роджерс, Тоні Старк, Тор – нарешті возз’єдналися, для того, шоб вчасно врятувати світ від Небесних (Celestials);
  • Рукавиця нескінченності (The Infinity Gauntlet)  Джим Старлін (Jim Starlin) – Ця серія комыксів довгий час залишалась бесцеллером серед фанатів Marvel, через що, було написано два безпосередніх продовжень, «The Infinity War» (1992 р.) і «The Infinity Crusade» (1993 р.). Події історії продовжували згадуватися в історії протягом десятиліть. «The Infinity Gauntlet» комікс довгий часа залишався популярним серед шанувальників, теми та сюжетні елементи адаптувалися до відеоігор, мульфільмів і фільмів, «Avengers: Infinity» й «Avengers: End Game»;
  • Життя Капітана Марвел (Life of Captain Marvel) Себульский (C.B. Cebulski), Юліан Тедеско (Julian Totino Tedesco), Маргарет Штоль (Margaret Stohl) – Капітан Марвел одна з наймогутніших героїнь не тільки на Землі, а й у всій галактиці! Історія про те, як саме Карол Данверс стала капітан Марвел! Раптові напади тривоги, завдають удару, виходять за межі Керол, вона виявляє, що існують таємні спогади про життя. Керол бере тимчасову відпустку, щоб розгадати своє минуле, неприємності приходять до неї.  Але в шафі капітана Марвела є скелети – і те, що вона виявляє, змінить усе її життя!
  • Доктор Стрендж. Прокляття (Doctor Strange: Damnation) Нік Спенсер (Nick Spencer), Донні Кейтс (Donny Cates) та Род Райс (Rod Reis) – Після подій «Таємної імперії»(Secret Empire) місто Лас-Вегас залишається в руїнах. У сюжеті «Damnation» з’являються такі герої: Scarlet Spider, Iron Fist і Ghost Rider. Перший випуск отримав середній бал у 6,9 з 10, Comic Book Roundup;
  • Галк. Двоє в одному (Immortal Hulk Vol. 1: Or is he Both?) – Єл Юінг (Al Ewing), Joe Bennett (Джоззеф Беннетт), Alex Ross (Алекс Росс) – Історія появи Брюса Бенера після його смерті у «Громадянській Війні II» (Civil War II) та відродженні під час «Таємної Імперії» (Secret Empire), творчий колектив Ewing та Bennett дав персонажу помітно інший тон та підхід що додав більше мороку ніж традиційні історії про супергероїв. Бенер тепер зрозумів, що він може померти, але Халк фактично безсмертний і завжди вдасться зцілити і відновити себе. Більше того, Халк знову має свій інтелект і відіграє роль темного бдителя.
  • Вражаючі Люди-Ікс. Том 1. Життя Ікс (Astonishing X-Men by Charles Soule Vol. 1: Life of X) – Історія Людей-Х дуже знайома, але освіжаюча в деякому роді, в той час як серія Gold & Blue, здається, повторює класичний матеріал, ця історія насправді зробила крок вперед. Команда письменників та ілюстраторів були неймовірні, всі художники зробили приголомшливу роботу;