Uncomics
Українські комікси, костянтин сулима, комікси українською,
Головна сторінка » Українські комікси

Українські комікси

Історія українських коміксів

Що ми асоціюємо з коміксами? Звісно що з супергероями, яких створили «титани індустрії» видавництва коміксів та манги, фільмів та серіалів DC, Marvel та Dark Horse. Ці компанії орієнтовані на зовсім інші культурні традиції, де вже багато років існує образ супергероїв. Супергерої у різні часи боролись з нацистами, забороняли вживати наркотики та розповідали про статеве виховання, паралельно рятуючи всесвіт. Це довжелезна історія подій, в яких комікс набув саме того формату, який ми маємо зараз.

Зараз, як ніколи раніше почали з’являтись на полицях книгарень українські комікси, які набирають обертів серед українських читачів. За двадцять чотири роки незалежності, в Україні робилися неодноразові спроби видавати національний продукт у вигляді повноцінних графічних новел або друку збірників. Тому, варто розібратись що таке український комікс, історія його появи та загальна ідея. Постало питання у пошуку чітких часових та географічних границь появи та створення коміксів в Україні. Чи з’явились наші українські супергерої?

Що таке український комікс та з чим їх їдять

Мальовані історії у сітці з баблами добре відомі поколінню 90-х, адже саме тоді почала свій шлях українська коміксна індустрія. Починаючи з 90-х років автори намагалися робити власний національний продукт. Звідки з’явилось уявлення про формат оповідань у вигляді малюнків з текстом – невідомо. Можливо перші вітчизняні поїздки за кордон сприяли уявленню про формат коміксів, оскільки у Радянському союзі, де інде з’являвся мальовані оповідання, схожими за своїм форматом на комікси. Зародження окремої індустрії видавництва коміксів пройшло стрімкий шлях від козацьких історій до фантастичних новел у космічному просторі. На відмінно від європейських та американських традицій, в Україні, жанр коміксів за короткий проміжок часу незалежності зробив великий крок у своєму розвитку.

Українські комікси тоді й зараз – це українізовані у політичному та патріотичному сенсі історії, де чітко виражені історичні події часів українського народу –  історичні постаті, явища, легенди та міфи. Багато вітчизняних художників розповідали, що неодноразово виражали бажання та надавали ідеї видавцям, щодо створення історичних коміксів або перероблення класичних творів, що ми бачимо на початку доби видавництва в Україні.

З Вікіпедії можна дізнатись те, що перший український комікс був надрукований ще у далеких 20-30-х роках минулого сторіччя – «Чорнокнижник з Чорногори» віршована поема написана Ярославом Вільшенко. Як для мене, це не вірне тлумачення концепції коміксів. Але постає вірне питання – що у першу чергу вважати українським коміксом. З історії, ми знаємо, що стіни єгипетських пірамід прикрашались малюнками та у якомусь сенсі були першим образом коміксів того часу, але чи вірно вважати це першою графічною історією – гадаю що ні. Так і з «Чорнокнижник з Чорногори», це скоріш оповідання прикрашене малюнками, де малюнок є додатковою формою до тексту, а не навпаки (прим. «Україна у боротьбі» підходить під опис, але описана у статті як одна із віх розвитку українського видавництва коміксу). У цій статті я торкнусь питання українських оповідань надрукованих у період з початку 90-х років (період початку незалежності України), які за своєю ідею є послідовним мистецтвом. Хто не розуміє до кінця концепцію коміксів, варто ознайомитись з виданням Скота Макклауда «Розуміння комісксу» (Understanding Comics (The Invisible Art)).

Перші українські комікси

Першим ексклюзивом українського видавництва коміксу вважають «Шовкова Держава» Фелікса Добріна видавництва «Дніпро». Цей витвір перекладений на українську та англійську мову, в перекладі на англійську – «Welcome Danger» (що дуже дивно). Комікс був виданий у Києві у 1990 році; малюнок Фелікс Добрін, текст Василь Бариш. Саме оповідання «Шовкова Держава» вважають першим витвором українського коміксу, але остаточного підтверждення стосовно дати випуску не знайшов.

Шовкова Держава Фелікс Добрін, українські комікси, історія українських коміксів
«Шовкова Держава» Фелікс Добрін
Облога Києва печенігами, українські комікси, Позняк комікси, історія українських коміксів
«Облога Києва печенігами» Сергій Віталійович Позняк

У тому ж році виходить історична подія від Сергія Віталійович Позняка «Облога Києва печенігами» видавництва «Україна». В коміксі описана вигадана історія про мужнього юнака, який врятував столицю у 968 році від печенігів. На жаль більш детальної інформації не знайшлось. Сергія Віталійович Позняк також намалював «Бiй богатірiв» видавництва «Хортиця» у Києві. Обкладинка була оформлена українською та англійською мовами, що дуже звично для того часу, та не зрозуміло саме для кого це було потрібно. Ілюстрацій стало більше, на відмінну від оповідання «Облога Києва печенігами», ті ж самі деталі та плани збереглися.

Бiй богатірiв, українські комікси, Позняк комікси
«Бiй богатірiв» Сергій Віталійович Позняк

Сергій Логінов адаптував у 1991 році повість Булгакова – «Роковые яйца» видавництва  СП «Инарт», про це оповідання взагалі мало чого відомо, не зрозуміла і історія з тиражем у 50 000 тисяч примірників. Вдалось знайти декілька коментарів стосовно цього коміксу, скоріш за все він був призначений для більш дорослого покоління. Було окреме видання у вигляді книжки, та публікувався у журналі «Муха» – російського видавництва.

Роковые яйца комикс, комікс по Булгакову, українські комікси,історія українських коміксів
«Роковые яйца» Сергій Логінов

Веселим прикладом коміксу про козаків є «Марко Пиріг, Запорожець – як Пиріг став Пирогом» – комікс 1992 року, видавництва «Козаки» (Київ) намальований Олександром Гайдученко. У ньому розповідається історія героя Марка Пирога, та його подорож до Запорізької Січі (фортеці).

Марко Пиріг, Запорожець – як Пиріг став Пирігом, українські комікси, історія українських коміксів
«Марко Пиріг, Запорожець – як Пиріг став Пирогом» Олександр Гайдученко, Вадим Карпенко

Не менш цікавим виданням є класчина історія Гоголя «Вій», яку адаптував Перетятько у 1993 році. Оповідання було надруковане у журналі «Мандрівник». Також, видавництвом «Генеза» опубліковав ще один твір за повістю Миколи Гоголя – «Тарас Бульба».

Комікс Вій, історія українських коміксів, українські комікси
Комікс «Вій» А. Перетятько 1993 р.
Комікс Тарас Бульба, історія українських коміксів, українські комікси
Комікс «Тарас Бульба» – авторий невідомий

Не менш цікава лінія Тернопільского видавництва. На мою думку, Тернопільське видавництво внесло великий вплив на розвиток комікс індустрії в Україні. «Святослав і вікінг» був надрукований в Тернополі у 90-х, художником виступив Ігор Баранько, який у майбутньому працював над «Exterminateur 17» у видавництві Slave Labor Graphics та був причетний до коміксів про Сімпсонів у «Bongo Comics». Комікс «Святослав і вікінг» Баранько малював за сценарієм Святослава Яворського на замовлення «Гуляйполе» у 1993 році. Ігор розповідає, що редактори були незадоволені малюнками. Їм здавалося, що княгиня Ольга та князь Святослав занадто комічні, але це була стилістика художника. Загалом, можна побачити схожість із героями Астерікса та Обелікса. Такими українських історичних героїв не робив ще ніхто. Тоді ж Баранько зробив кілька замальовок для ще однієї історії про скіфів, але ситуація в країні змусила зупинити проєкт.

Святослав і вікінг, українські комікси, історія українських коміксів, Ігор Баранько
«Святослав і вікінг» Ігор Баранько

Харківське видавництво «Основа» у 1993 році показало світу комікс «Хижак» Олексія Сєнькіна. Російськомовна історія була яскравою та виділялася на фоні козацьких, адже носила характер західного бойовика 90-х років. Сюжет повторює однойменний фільм жахів. Ілюстрації нагадували акварельні малюнки без чітких ліній, дуже багато яскравих барв, що зробило комікс особливим.

Хижак український комікс, Олексій Сєнькін, українські комікси
«Хижак» Олексій Сєнькін

В Україні у 1993 році розпочався страйк шахтарів на Донбасі, що ознеменувало у 1994 році дострокові президентські вибори. Мені здається дуже символічним те, що саме у цей час виходить комікс «Новий Борисфен» від Олексія Чебикіна видавництва «Атракціон». «Новий Борисфен» наваторське оповідання – це історія про казкову державу на річці Борисфен, де живуть різноманітні люди та відбуваються дива.  Ілюстрації дуже яскраві, промальовані деталі в американському стилі.

Новий Борисфен, українські комікси, Олексій Чебикін, історія українського коміксу
«Новий Борисфен» Олексій Чебикін

У 1995 році в Україні, вперше вдалося подолати інфляцію, а також досягти такої ситуації, коли ціни не ростуть швидше, ніж зарплата. У цьому році з’явився новий український комікс за сценарієм та ілюстраціями Костянтина Сулими під назвою «Буйвітер». Історія про справжнього запорізького козака. Костянтин Сулима згадує, що в 90-х книжкові видання нейтралізували комікси, нібито вони погано продаються. Але з отриманням Україною незалежності відкрились нові джерела про козацьке життя. «Буйвітер» став українським супергероєм українського епосу. Оповідання стало дійсно популярним, адже в країні до того не було культу героя-визволителя. Зрозумілий і чіткий образ українського козака був перетворений на супергероя. Після цього видавці почали роботу над коміксами про «Тараса Бульбу», але проєкт закрили.

комікс «Буйвітер» Костянтин Сулима, українські комікси, історія українських коміксів
«Буйвітер» Костянтин Сулима

Період з 1995 -2000 рр., інформації стосовно видань українських коміксів не відображена в жодному джерелі, можливо існували локальні версії, але скоріш за все видавництва переживали скрутні часи. Вдалось знайти декілька коміксів дуже дивного характеру.

українські комікси, історія українських коміксів
«Пифит — история величайшего из героев Эллады»

Зародження культури коміксів в Україні

Я непогано пам’ятаю ті часи – 2002 рік виходить перша частина трилогії Людини Павука, режисера Сема Реймі. Мені здається, що це був один з головних хітів, кількість іграшок та атрибутики з Людиною Павуком на полицях магазинів різко виросла. Більшість школярів мріяли мати футболку з червоним принтом павука, а тим більше маску, яка хоча б трохи нагадувала кіно версію павука. У більшості дитячих садків та початкових шкіл того часу, атрибути українських казок почали відходити на інший план. Діти мріяли одягтись на Новий рік ловцем покемонів, чаклуном з Гаррі Потера, або мати костюм супергероя.

На полицях роздрібної торгівлі почали з’являтись російськомовні друковані комікси, тоді ж, я познайомився з першими коміксами про людину павука, про це я згадував в публікації найкращі комікси про Людину Павука. Це був випуск Amazing Spider-Man Vol 2 #36 «Stand tall Spiderman» Майкла Стражинськи, який підкорив мене своїм малюнком та повістю. Я отримав взагалі інші відчуття, навідмінну від перегляду мультфільмів про супергероїв. Це був зовсім інший всесвіт, який розповідав про дорослі, моральні та етичні історії пригод Павучка. Тоді ж, вдалось отримати декілька примірників коміксів про Людей-Ікс, що не менш здивували, на відмінну від не менш відомого мультсеріалу. Гадаю, що у багатьох українців є цікаві історії знайомства з коміксами, ви можете поділитись з ними в коментарях.

З появою інтернету, гік-культура поширювалася, з’являлися фанати та спільнота художників-аматорів, які перемальовували супергероїв й малювали свої пригодницькі комікси. Приблизно по версії веб-архіву у 2003-2004 році з’явився сайт сomics.com.ua. Можливо існували й інші місцеві спільности, оскільки у той час були поширені локальні сітки у більшості міст України, але про це не має інформації. Спільнота мала змогу обговорювати комікси, обмінюватись книжковими виданнями та публікувати свої. Пізніше з’явилися автори й ілюстратори, вони передавали досвід, шукали однодумців і колег для спільної роботи.

K9, журнал про комікси, українські комікси
Перший випуск журналу про комікси «K9»

2003 рік виявися проривом в індустрії  українських коміксів, виходить перший український журнал «К9» – це було єдине щомісячне видання з малюнками на тему гік-культури. Він дав змогу молодим авторам публікуватися та отримати низку фанатів манги та коміксів. Редактор Олексій Олін намагався довести серйозність жанру серед українських громадян. Він зазначає, що деколи навіть використовував словосполучення «графічна новела» й «мальована історія» аби підготувати людей до нового явища в культурі. Завдяки «К9» популяризація манги та коміксів виявилась значно впливовішою. Успіх журналу «К9» сприяв появі інших журналів та видань на коміксну тематику, у багатьох дитячих виданнях публікувались невеликі стріпи на довільну тематику. До таких видань можна віднести – «Badcluster», який видано асоціацією «Imperia Kseroksov» за підтримки «9 МИР – OLIN Edition / SOLUTBuro у місті Київ. «DarkWarrioR», «Intercat», «Milkygirl» – журнал коміксів та манга, засновник й видавець «Екстрім прес».

Якщо американські комікси були зрозумілими, японська манга та аніме дійшли до українців в середині нульових. На вітчизняних каналах показували японські мульсеріали, популярними у ті часи були Покемони, Сейлормун, Дігімони та інші не менш відомі східні проєкти, так потрохи японська культура увійшла до нашого життя. В 2006 році в Києві, Харкові, Одесі, Львові та Дніпрі провели перший «Фестиваль аніме».

Спадок видавництва коміксів – економічна криза в Україні

«Україна в боротьбі»

У 2008-2009 році економіка України різко погіршилася – почалась криза, не тільки економічна, але і політична. В Тернополі, управління зі справ сім’ї, молоді та спорту перевидала комікс «Україна у боротьбі» про воїнів УПА. Вперше цей художній твір побачив світ у далекому 1953 році в щоденній газеті «Америка» (Філадельфія, США). На початку 1970-x років видавництво «Америка» дозволила передрукувати серію малюнків у журнал «Крилаті». Художник Леонід Перфецький воював у дивізії «Галичина», йому вдалося яскраво розкрити страшні події війни. Це підтверджує наші здогадки про політизованість української коміксової культури. Історія присвячена до дня народження командира УПА Романа Шухевича та 65 річниці створення УПА. Комікс був надто радикальний, де українська сторона була продемонстрована мужньою та благородною, а радянські військові – кровожерливими та бездушними. Політичні діячі не були задоволені таким коміксом. Вони вважали, що це висміювання історичних подій, такий жанр аж ніяк не підходить до висвітлення війни. Хоча звісно, час покаже, що це звісно не вірна теза. До речі, «Україна у боротьбі» це не у повному обсязі комікс, оскільки відсутня більшість характерних рис коміксу, але для історії і хронології, він вписується в рамки.

У період економічної кризи видавництва почали шукати нових підходів. На фоні росту популярності коміксів автори почали видавати у новому форматі класичні твори української літератури. Таким чином «Захар Беркут», «Кайдашева сім’я», «Мина Мазайло» та інші зажили новим життям. Видавці таким чином хотіли привернути увагу молодшого покоління аби після коміксів вони захотіли прочитати оригінали оповідань українських класиків. Не до кінця зрозуміло, чи подіяв такий підхід до україномовних читачів, адже тоді вже був вільний доступ до російськомовних перекладів коміксів, які набули популярності з появою швидкісного інтернету, бо насправді були цікавішими за товсті хрестоматії. Книжкові магазини почали адаптувалися під новий формат, але перекладів популярних коміксів на українську мову зовсім не існувало.

Кайдашева сім’я український комікс, історія українського коміксу
«Кайдашева сім’я» комікс за мотивами повісті Івана-Нечуя-Левицького

Сучасні українські комікси

Комікси потроху ставали частиною української культури. У 2012 році постає нова спроба популяризувати графічні новелии – роман-блокбастер «Даогопак» від Nebeskey. Історія в трьох томах: «Анталійська гастроль», «Шляхетна любов», «Таємниця Карпатського Мольфара». За метою авторів, видання мало розповісти про легендарні українські міфи. Літературні твори вважаються хорошими тоді, коли читач може знайти себе у книзі. Саме так сталося із «Даопагом», де українці бачили себе героями.

«Даогопак» Nebeskey

В 2013 рік – початок Революції гідності в Україні, у цей непростий час виходить «Мальована історія незалежності України». Над книгою працювали письменники брати Капронови майже два роки. У них була важка задача –  проілюструвати визначні події українського народу, зробити цікавих героїв, аби привернути увагу якомога більшої аудиторії. Базисом є історичні факти, поєднані в одну сюжетну лінію. Кожна підтема була прив’язана до окремого персонажу, який відображав окрему епоху, подію чи історичний період. «Мальована історія незалежності України» сформувала нове інтерактивне бачення книжок, оскільки більш походила на книгу по історії України прикрашену невеличкими стріпами. Головна мета видання – привернути увагу молоді до історії України.

«Мальована історія незалежності України» Брати Капранови

Ще одним проривним виданням, яке поклало новітній шлях у розвитку індустрії коміксу – «Чуб: Зоряна байка про козака Чубенка». Його можна охарактеризувати як повернення українських коміксів про козаків. Графічний роман від Nebeskey та ілюстратора Олександра Ком’яхова є міжгалактичною історією про народного українського героя. Козак Чуб закоханий у Калину, аби завоювати серце красуні, рятує світ зі своїм вірним товаришем конем Орликом. Комікс з’явився на книжковій виставці в Арсеналі.  Метою було осучаснення старих добрих козаків.

Чуб: Зоряна байка про козака Чубенка, історія українських коміксів, українські комікси
«Чуб: Зоряна байка про козака Чубенка» Олександр Ком’яхов

2016 рік в Україні та скандальні офшори «Панамагейт». Боротьба корупції в країні продовжує залишатись одвічним питанням для багатьох сфер діяльності в Україні. Вихід коміксу «Хроніки Аптауна» (Uptown Сhroniсles), не має прямого звязку з розлідуванням офшорів «Панамагейт», але порушує одвічні питання боротьби з корупцією в Україні в цілому. Комікс «Хроніки Аптауна» розповідає про корупційну боротьбу звичайних людей. Перші випуски «Uptown Сhroniсles» є чіткими паралелями з сучасною Україною.

Хроніки Аптауна (Uptown Сhroniсles), українські комікси, історія українських коміксів
«Хроніки Аптауна» (Uptown Сhroniсles) Частина 1

В період 2016 року вийшло не мало коміксів українського видавництва «ДавАрт» за сценаріями Андрія Данковича. Про інтерес до українських коміксів свідчить підтримка українців у зборі коштів на публікцію збірки «Саркофаг». Це науково-фантастична збірка творів, в яку увійшли «Сон», «Світ 912» і «Саркофаг».

Саркофаг Андрій Данкович, українські комікси, історія українських коміксів
«Саркофаг» Андрій Данкович

У наступному році зявляється «Серед овець» Олександр Корешкова та «Воля» від В’ячеслава Бугайова. Два українських коміксу, з якими варто познайомитись ближче. Як на мене, ці два видання мають дуже сильні сторони, як з точки зору ідеї, так і реалізації. Хоча по загальній подачі вони відрізняються один від одного, малюнок заслуговує на велику пошану – це дійсно сучасний підхід у зображенні персонажів коміксів та їх історій. Підхід у перенесенні козаків у всесвіті дизельпанку дійсно свіжий, це новий образ українського супергерою. Комікс «Серед овець», навпаки дивує своєю концепцію та загальним настроєм, який в цілому нагадує «Maus: A Survivor’s Tale» Арта Шпігельмана.

Воля the will, український комікс, історія українських коміксів
«Воля» (The will) В’ячеслав Бугайов
Серед овець Олександр Корешков, українські комікси, історія українських коміксів
«Серед овець» Олександр Корешков

Не менш відомим у 2018 рокі стало видавництво коміксів про війну на сході. Комікс «Кіборги» намагається залучити спільноту у освітленні проблем війни на сході та долучити до розробки реальних людей, які захищали територіальну цілісність України.

 Кіборги українські комікси, комікси про війну
«Кіборги»

Історія становлення українських коміксів пережила великих змін, гадаю що наразі український комікс сформував основні гасла та ідеї, в яких повинен розвиватись й надалі. Наразі український комікс міцно закріпився як окремий літературний та художній жанр. Звісно, за ці роки з’явились певні традиції –  це і авторський малюнок, історичні постаті та наголос на українських проблемах. Українські комікси не менш ніж інші, залежать від політичної ситуації в країні, настроїв людей та економічне положення. Загалом, класичні у нашому розумінні твори страждають, молодь не дуже цікавиться творами шкільної програми, але в цьому і є сенс сучасного світу. Не можливо жити лише однією історією минулого, коли сьогодні, ми створюємо нову. Шкільна література повинна розширювати та оновлювати свої списки творів. Гадаю що не тільки гік-спільнота повинна сприяти цьому, але і молоді батьки, які виросли на зовсім іншому культурному фоні. Наше покоління повинно привчати юних читачів знайомитись з таким жанром як український комікс. Козаки, герої української історії, та звичайні люди знайшли своє відображення в мальованих оповіданнях. Нині сучасні автори й ілюстратори працюють над створенням нових сюжетів, концептів, щоб сподобатись українському читачеві.

Якщо вам сподобався матеріал про українські комікси, і є що додати до основної статті – ви можете написати у коментарях про це, або вислати додаткові матеріали мені на пошту. Якщо ви бажаєте продовження публікацій про українські комікси – дайте знати, є ще дуже багато неопублікованого матеріалу.

Додати коментар